Podporná liečba nielen pri rakovine prsníka

Podporná - doplnková liečba je v súčasnej dobe nevyhnutnosťou nielen pri rakovine prsníka, ale pri všetkých onkologických ochoreniach.

Okrem tej dobre nastavenej doplnkovej liečby existujú 2 extrémy:

1. Pacient berie veľa, veľa, veľa všeličoho bez uváženia podľa doporučení známych, priateľov, rodinných príslušníkov a televíznych či iných reklám. Neraz som videla, že ľudia jedli denne 30-40 tabletiek rôznych nezmyselných mixov vitamínov a iných látok. A to nehovorím o predpísaných liekoch k tomu.

2. Druhá skupina je taká, kde pacient nechce užívať nič doplnkové, je len za čistú chémiu na recept. 


Prečo potrebuje onkologický pacient doplnkovú liečbu a ako má vyzerať tá správne nastavená?

Onkologická liečba - či už rádioterapia alebo chemoterapia, ale tiež operačné výkony, zasahujú do organizmu. Cieľom je zbaviť telo choroby, ale zároveň sú poškodzované zdravé bunky,  ktoré potrebujeme posilňovať a chrániť.

Na to sú potrebné antioxidanty a vitamín C vo vysokých dávkach, oveľa vyšších, ako užívajú zdraví ľudia či ľudia s menej vážnymi chorobami.

Okrem toho máme laboratórne vyšetrenia, ktorými vieme zistiť, či má organizmus dostatok rôznych látok, ako napríklad minerály, železo, ktoré je nevyhnutné pre červené krvinky, vitamín D a podobne. Na základe výsledkov týchto vyšetrení vie lekár určiť, či potrebuje pacient doplniť aj nejaké ďalšie látky.

Celé nastavenie doplnkovej liečby je komplexný proces a v priebehu liečby či po liečbe sa mení a prispôsobuje.

Je mi jasné, že nie je veľa lekárov, ktorí by takúto doplnkovú službu pacientom poskytovali. A tak sú pacienti odkázaní na to, čo si kde prečítajú alebo čo im kto poradí. Veľakrát si nechávajú radiť ľuďmi, ktorí okolo medicíny ani neprešli, ale sú takí presvedčiví, že im chudák pacient v návale emócií, strachu o svoj život a vo viere, že ho zachráni alternatívna liečba, uverí a nakúpi. 

Máme však dobrú správu - v našej onkologickej ambulancii Vám naplánujeme doplnkovú liečbu tak, aby spĺňala všetky požiadavky na to, aby bola účinná a súčinná s onkologickou liečbou.

Ak máte záujem o konzultáciu, stačí sa nám ozvať. 

MUDr.Adela Englerová