Od srdca k srdcu cestička

21.12.2020

Bola som dnes na prechádzke pri Rimave. Tak tichučko šumela. Akoby vyčkávala na decembrový sneh a mráz. Všimla som si, že tak ako sa striedajú ročné obdobia, aj rieka mení svoju melódiu ako dobre naladený orchester. Na jar svojím hukotom naháňa strach, v lete vyprahnutej zemi rozdáva vlahu, alebo žblnká serenádu zamilovaným. Ale stále neúnavne s istotou ide vpred svojím tempom za svojím cieľom. Občas mi pripomína človeka.

Každý ľudský život niekde pramení. Vytryskne a potom sa vydá na svoju púť. Buduje pavučiny ciest. Napreduje nesmelo ako zubaté marcové slnko, niekedy voňavo a lákavo ako letné kvety, či nebojácne ako ničím neohrozená mladosť. Neraz sú ľudské cesty ako krútňavy dravých riek, keď strácame dych a pevnú pôdu pod nohami. Vtedy každému dobre padne, keď príde na pomoc pevná ruka, úsmev, priateľ, porozumenie. Tak sa buduje od srdca k srdcu cestička a život naberá opäť svoj správny smer ako tá neúnavná rieka.

Svoju pomocnú ruku ponúka onkologickým pacientom Občianske združenie Smaragdy, ktoré vytvorilo priestor pre vzájomnú komunikáciu ľuďom s podobným zdravotným osudom. S nami môžu onkologickí pacienti vzájomne zdieľať svoje starosti i radosti, dostávajú odbornú lekársku aj psychologickú pomoc, nadväzujú priateľstvá, venujú sa kultúre a primeraným pohybovým aktivitám. Pri pravidelných posedeniach " Kávička so Smaragdami" či pri iných našich aktivitách som s obdivom sledovala tie odhodlané ženy , ktoré sa aj napriek chorobe nevzdávajú. Sršia dobrou náladou, humorom, optimizmom a tvorivosťou. Sú to matky, manželky, študentky, zamestnané ženy, ktoré bezpochyby mávajú svoje smútky a bolesti, ale kráčajú dopredu s jasným zámerom. A popri tom iným rozdávajú to, čo aj samé najviac potrebujú - lásku, pomoc a porozumenie. Ako tá rieka.

Tešíme sa, že aj v tomto "covidovom" roku sa nám podarilo, aj keď v obmedzenom rozsahu, spájať naše cesty a byť vám nablízku. Neraz pomáha aj vedomie, že tam niekde sú ľudia, na ktorých sa môžeme obrátiť, keď bude najhoršie.

Ďakujeme Vám za spoluprácu, prejavenú dôveru a podporu.

Želáme všetkým našim členom a všetkým ľuďom dobrej vôle pevné zdravie, pokojné Vianoce a nádejný nastávajúci rok 2021.

Adela Alakšová, OZ Smaragdy 16.12.2020