Deň ako stvorený na výlet so Smaragdami

18.06.2018

  Po upršanom chladnom týždni sme sa v sobotu 16.6.2018 zobudili do rána sľubujúceho krásny deň. Pre nás povzbudivý fakt o to viac, že sme sa tešili na pripravovaný výlet na Pustý hrad pri Zvolene.

Naše OZ Smaragdy zorganizovalo turistický výlet pre zamestnancov Oddelenia radiačnej onkológie Všeobecnej nemocnice v Lučenci. Ako povedala Lucia Alakšová, jedna z hlavných organizátoriek, poslaním Smaragdov je poskytovať rôzne formy pomoci a poradenstva pre onkologických pacientov a ich rodinných príslušníkov. A k tomu je potrebné, aby všetci, ktorí takúto pomoc poskytujú či už v nemocniciach, alebo v teréne, boli telesne a duševne "fit", v harmónii so sebou aj s prácou, ktorú vykonávajú.

 A kde možno hľadať harmóniu, energiu a pokoj, ak nie v lone krásnej slovenskej prírody?

Preto sa 34 nadšencov, z toho 10 detí v sobotu predpoludním zišlo na parkovisku pod Pustým hradom pri Zvolene. Zakladateľky OZ Smaragdy Adela Englerová a Lucia Alakšová všetkých účastníkov privítali a pre zdar akcie im rozdali balíčky prvej pomoci. Potom už nič nebránilo v tom vydať sa na výstup.

V príjemnom tieni stromov, za spevu vtákov, opájaní vôňou rozkvitnutých líp sme pomaly postupovali na vrchol. Družné debaty, šantenie detí, stekajúce kvapky potu, kde -tu lapanie druhého dychu, nádherné výhľady na ligotavý Hron či stíchnutý vzdialený Zvolen - to sú len zlomky prekrásnej atmosféry dňa. Do tejto esencie dojmov sa vmiešali aj kvapky slovenskej histórie, ktoré sme vnímali na Dolnom aj Hornom hrade. Doby rytierstva sme pri troške fantázie cítili v ovzduší.

V cieli na Hornom hrade sme uložili naše unavené kosti aj batohy do tieňa. Za vytrvalosť Adela a Lucia rozdali všetkým borcom Luciou vlastnoručne vyrobené náramky šťastia SOM SMARAGD, ako symbol spolupatričnosti a priateľstva.

 Ako sa ukázalo, naši turisti mali v batohoch zabalenú nielen dobrú náladu, ale aj voňavý proviant. Zruční muži založili ohník, šikovné ženy priniesli napečené koláče a pripravili špekáčky a nedočkavé deti opekali a maškrtili. Nikomu neprekážala špekačka z pahreby, zašpinené ruky, fúzy od kečupu, či odraté päty. Pohoda a relax jedna báseň.


Príjemne unavení, ale naplnení novou energiou sme si pri rozlúčke všetci sľúbili, že to nebola naša posledná spoločná akcia. Prezradím vám, že už teraz vymýšľame nový turistický cieľ.

Jednoducho, deň ako stvorený pre ľudskosť.

Mgr. Adela Alakšová